Wyprawa kajakowa - co zabrać ze sobą na spływ?

Wyprawa kajakowa - co zabrać ze sobą na spływ?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Spływy i wycieczki kajakowe to jeden z lepszych pomysłów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jedni traktują to jako sport, inni jako relaks. Niezależnie od tego, do jakiej grupy się zaliczasz, jedno jest pewne — do spływu należy się odpowiednio przygotować i przygotowanie to musi dotyczyć każdego aspektu: wyboru miejsca, zabrania niezbędnych akcesoriów oraz decyzji czy płyniesz sam, czy przez firmę. Poniższy artykuł pomoże Ci w uporządkowaniu planu wycieczki.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na spływ kajakowy?

Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy przede wszystkim oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Prócz tego powinno się zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

O czym pamiętać decydując się na spływ przez firmę?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – z reguły firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co powinniśmy przygotować na wyprawę (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są też takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Lista rzeczy niezbędnych podczas spływu

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze zabrać worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny i ważne dokumenty. Bardzo ważna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest zabrać ze sobą zapasowe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową i na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Z reguły podczas spływu jesteś ciągle wystawiony na słońce, łatwo poparzyć tym sposobem skórę czy dostać udaru słonecznego.

Wybierając się na spływ kajakowy, nie wolno zapominać o prowiancie. Nie oszukujmy się, wiosłowanie to kilka godzin wzmożonego wysiłku fizycznego, podczas którego niezbędne będzie uzupełnianie energii. W takim przypadku niezastąpione będą kanapki, owoce, czy przekąski (na przykład batony energetyczne). Równie ważne jest zadbanie o spory zapas wody do picia, gdyż zwłaszcza w upalne dni łatwo można się odwodnić. Jeśli wypad odbywa się jesienną porą, można zabrać termos z ciepłą herbatą.

Tagi
Dodane przez Marcin Malinowski
Wyprawa kajakowa - co zabrać ze sobą na spływ?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz