Zastanawiasz się, na czym polega praca wulkanizatora i czy jest w ogóle opłacalna? Zobacz!

Zastanawiasz się, na czym polega praca wulkanizatora i czy jest w ogóle opłacalna? Zobacz!

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Motoryzacja
Liczba głosów: 0

Kiedy na myśl przychodzi nam wulkanizacja, wówczas od razu kojarzymy tę pracę z wymianą opon w samochodzie dwa razy do roku. I oczywiście mamy rację! Mimo tego to nie jest jedyne zajęcie wulkanizatora. Zajmuje się on również wieloma innymi rzeczami jak konserwacja opon i kół, wymiana bieżników czy prostowanie i naprawa felg. Dzisiaj postanowiliśmy opisać zawód wulkanizatora i jego pracę! Zapraszamy gorąco.

Co uprawnia do pracy wulkanizatora?

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia konkretnej uczelni. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy na przykład poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego zawodu największą grupę stanowią absolwenci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkolenia, kandydat mieć musi dodatkowo siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co w swojej pracy robi wulkanizator?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może sporo zadań. W szczególności klienci przyjeżdżają do nich przy okazji cyklicznej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym, często także wykonywanym zajęciem jest odnajdywanie i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą również konserwacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują wachlarz metod. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę również nad felgami w pojazdach swoich klientów. Reperują uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują felgi z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo odnową oraz malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Wymienić w tym miejscu należy: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory, a także wyważarki do kół.

Czy praca w wulkanizacji się opłaci?

Praca wulkanizatora będzie popularna zawsze, ponieważ coraz więcej klientów posiada samochody, a dopóki są pojazdy, to są i koła. Najbardziej dochodowymi miesiącami zakładów wulkanizacyjnych są wczesna wiosna i zima, kiedy to wszyscy potrzebujemy wymiany opon sezonowych. W pozostałych miesiącach biznesy wulkanizacyjne radzą sobie także dobrze, dzięki bieżącym renowacjom felg i ogumienia, serwisowaniu pojazdów oraz przechowywaniu kół klientów!

Tagi
Dodane przez Michał Tomaszewski
Jak wygląda autodetailing wnętrza?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega regeneracja przekładni kierowniczej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Która myjnia jest lepsza - ręczna czy automatyczna?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega wynajem samochodów elektrycznych?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz