W jaki sposób wykonać montaż panelu na rąbek?

W jaki sposób wykonać montaż panelu na rąbek?

Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 1

Panele na rąbek stojący to nowoczesny materiał o tradycyjnym wyglądzie, który cieszy się coraz większą popularnością inwestorów. Stworzyliśmy opis instalacji tego pokrycia. Wyliczamy najważniejsze etapy przygotowania połaci i prac instalacyjnych. Odpowiadamy też na pytanie, czy samodzielnie można pokryć dach panelami na rąbek, czy lepiej wynająć ekipę dekarską.

Montaż paneli na rąbek stojący krok po kroku

Przedstawiamy najważniejsze etapy przygotowań oraz montażu poszycia. Zachowanie właściwej kolejności sprawi, że panele na rąbek stojący zamontujesz poprawnie i szybko:

  • ocena geometrii dachu – rozciągnij żyłkę pomiędzy pierwszą i ostatnią krokwią, aby sprawdzić, czy powierzchnia jest równa, a w przypadku prostokątnej połaci zmierz także jej przekątne (powinny mieć tę samą długość);
  • popraw więźbę dachową – jeżeli dach nie ma poprawnej geometrii, należy wyprostować krokwie i wyrównać ich poziom;
  • przymocuj membranę dachową na dwustronną taśmę klejącą do pasa nadrynnowego i zszywkami do krokwi;
  • zamontuj kontrłaty i łaty ze światłem 10-25 cm;
  • zamontuj pas podrynnowy, rynny i pas nadrynnowy;
  • zainstaluj rynny koszowe – najwygodniej jest użyć gotowych rynien koszowych; 
  • rozpocznij montaż paneli – pierwszy panel połóż od strony, z której najczęściej wieje wiatr, dokręcaj wkręty do oporu, a następnie odkręć o pół obrotu (zapewnisz w ten sposób możliwość „pracy” blachy pod wpływem wahań temperatury, zadbaj o ustawienie pierwszego panelu idealnie pod kątem 90° do okapu i przykręć go do każdej łaty (następne wystarczy mocować do co drugiej łaty);
  • zamontuj listwę podgąsiorową i gąsior;
  • zainstaluj wiatrownice;
  • zabezpiecz cięte krawędzie blachy, ewentualne zarysowania i uszkodzenia przy użyciu lakieru zaprawkowego.

Na zakończenie prac oczyść pokrycie z resztek blachy. Następnie użyj lakieru zaprawkowego do zabezpieczenia uszkodzeń na powierzchni blachy, które powstały w trakcie przycinania i montażu paneli. 

Czy układanie paneli na rąbek jest trudne?

Panele na rąbek stojący mają fabrycznie przygotowane otwory na wkręty i zatrzaski do łączenia z innymi panelami. Czy to oznacza, że są łatwe w instalacji? Odpowiada ekspert z firmy Handbud, producenta blaszanych pokryć dachowych:

Dla wykwalifikowanej ekipy dekarskiej ułożenie paneli na rąbek nie stanowi większego problemu. Najważniejsze jest, aby przygotować równe połacie dachowe i zachować staranność w trakcie montażu. Jeżeli jednak ktoś nie ma doświadczenia w kryciu dachów, nie powinien samodzielnie montować paneli, szczególnie na dachach o skomplikowanej formie.

Nie traktuj tego tekstu jako instrukcji układania paneli. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij informacji u producenta pokrycia lub poproś o pomoc doświadczonego dekarza.

Tagi
Dodane przez Jakub Sokołowski
Dlaczego warto wybrać poduszki na wymiar?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na jakiej podstawie dobierać drzwi przeciwpożarowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz