Mechanik samochodowy - co powinieneś wiedzieć o tym zawodzie?

Mechanik samochodowy - co powinieneś wiedzieć o tym zawodzie?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Motoryzacja
Liczba głosów: 0

Liczba posiadaczy samochodów stale rośnie i nic nie zapowiada na to, aby ten stan rzeczy miał się zmienić. Producenci aut co i rusz wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne, ekologiczne systemy, usprawnione podzespoły oparte o elektronikę itp. Innowacyjność nie idzie jednak w parze z eliminacją usterek, a wtedy na pomoc przychodzą mechanicy samochodowi. Umiejętności dobrego fachowca są cenną wartością na rynku pracy. Jak w rzeczywistości wygląda specyfika pracy w warsztacie?

Jak stać się mechanikiem samochodowym?

Najbardziej znaną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Poniektórzy pasję oraz talent w tej dziedzinie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami.

Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę. Dla pracodawcy najważniejsze są kompetencje. Zawód albo tytuł można uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami się nie obejdzie. Ten element jest najważniejszy.

Co wygląda praca mechanika samochodowego?

Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

Jak wygląda środowisko pracy mechanika samochodowego?

Ciężar, którym cechują się samochody oraz ich rozmiary, powodują, że to mechanik bardzo często powinien dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tego powodu nadzwyczaj często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod samochodem i w kanale warsztatowym bądź w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, żeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich instalacja może wymagać znacznej siły i odpowiedniej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło nam nogi.

Jakie predyspozycje są cenione w pracy mechanika?

Doświadczenie w obyciu z pojazdami to największa chluba dla mechanika. To jednak najczęściej wiąże się ze stażem, na jaki trzeba sobie zapracować. Istnieje jeszcze szereg innych cech, które mogą okazać się niezbędne. Są to:

  • zdolności manualne;
  • precyzja;
  • umiejętność logicznego myślenia;
  • posiadanie umysłu analityka;
  • odporność na pracę pod presją czasu;
  • opanowanie w kontakcie z klientem;
  • cierpliwość;
  • umiejętność pracy w zespole;
  • wytrzymałość i siła fizyczna 

Niezależnie od tego czy mechanik pracuje na własny rachunek, czy zatrudniony jest w warsztacie u swojego pracodawcy, musi posiadać także szereg umiejętności społecznych. Mechanicy w dużych warsztatach często pracują zespołowo, a więc liczą się tutaj zdolności organizacyjne. Dzięki pracy nad swoimi umiejętnościami miękkimi można poprawić także jakość obsługi klienta, zrozumieć jego potrzeby, a tym samym skrócić czas poświęcony na weryfikację usterki.

Tagi
Dodane przez Michał Tomaszewski
Która myjnia jest lepsza - ręczna czy automatyczna?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy mechanik jest odpowiedzialny za nasze auto?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Po czym poznać awarię układu kierowniczego?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega wynajem samochodów elektrycznych?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega regeneracja przekładni kierowniczej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czym są systemy parkingowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz