Jakie wentylatory wykorzystuje się do odciągu pyłów?

Jakie wentylatory wykorzystuje się do odciągu pyłów?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Wentylatory odgrywają kluczową rolę w procesach związanych z odciągiem pyłów i systemach filtracji powietrza. Od nich zależy bezpieczeństwo i zdrowie pracowników zatrudnionych w branżach, w których podczas procesów produkcyjnych wytwarzany są nadmierne ilości szkodliwych pyłów. Wyróżniamy kilka rodzajów wentylatorów (odciągów) wykorzystywanych w odciąganiu pyłów.

Czym są centralne odciągi pyłów?

Wentylatory odciągowe wchodzą w skład systemów odpylających, które występują w różnych konfiguracjach. Ich głównym zadaniem jest odciąganie zabrudzonego powietrza z miejsc jego powstawania  - np. przy maszynach, przy stanowiskach obróbczych i transportowanie go do urządzeń separujących czy oczyszczających jak np. odpylacze czy cyklony.

Wentylatory wykorzystuje się głównie w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, gdzie istnieje potrzeba usuwania zanieczyszczeń z wielu stanowisk pracy lub z wielu maszyn w tym samym czasie. Mogą to być między innymi tartaki, zakłady stolarskie czy przedsiębiorstwa zajmujące się spawalnictwem, obróbką tworzyw sztucznych czy recyklingiem. Centralny system odciągania pyłów składa się z kilku współpracujących ze sobą urządzeń jak odpylacz (filtr), cyklon i silos – wszystko zależy od potrzeb danego zakładu.

Wentylatory promieniowe: skuteczność w odciągu pyłów szlifierskich

Wentylatory odciągowe promieniowe to jedne z najbardziej popularnych i efektywnych rozwiązań stosowanych w systemach odciągania pyłów. Są przydatne szczególnie przy pozbywaniu się pyłów powstałych w procesie szlifowania.

Wentylatory promieniowe są projektowane w taki sposób, aby wytworzyć wysoką siłę ssącą, która skutecznie zasysa pyły do systemu odciągowego. Wykorzystują one ruch obrotowy, który przyspiesza przepływ powietrza w kierunku od osi obrotu do obudowy. Umożliwia to skoncentrowanie siły ssącej na średnicy tarczy wentylatora. Wentylatory promieniowe mogą generować znaczący przepływ powietrza, co przyczynia się do skutecznego odciągu pyłów szlifierskich. Warto przy okazji zaznaczyć, że prędkość przepływu powietrza może i musi być różna, by pasowała do potrzeb poszczególnych instalacji. Dostawca przemysłowych systemów odpylających Filtrowent oferuje wentylatory promieniowe o różnej mocy.

Wentylatory osiowe: efektywne odciągi przemysłowe

W odróżnieniu od wentylatorów promieniowych, wentylatory osiowe charakteryzują się prostszą konstrukcją opartą o łopatki ułożone równolegle do osi obrotu i mniejszą sprawnością energetyczną. Jednakże, ze względu na swoje cechy konstrukcyjne oraz zdolność do generowania względnie dużego przepływu powietrza przy niskim oporze przepływu, są dość często wybierane jako elementy systemów do odpylania.

Tagi
Dodane przez Bernard Sawicki
W jakim celu śrutuje się powierzchnie stalowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Do jakich prac warto wynająć usługi dźwigiem?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Rodzaje opakowań kosmetycznych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak wykryć obecność bakterii w wodzie?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz