Jaki wpływ ma na nas kocie mruczenie?

Jaki wpływ ma na nas kocie mruczenie?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Flora i Fauna
Liczba głosów: 0

W kocim życiu są sprawy, których ludzie nie do końca znają i czasami mają błędne lub wybrakowane informacje. Jedną z takich spraw jest mruczenie zwierzaka. Od dawna panuje przekonanie, że zwierzę mruczy, jeśli jest mu dobrze i jest radosny. Jednak to nie oznacza, że za każdym razem jest ten sam powód mruczenia. Koty wprawiają swoje ciało w drgania także z różnych innych przyczyn, które opisujemy w naszym artykule!

Czym jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić tak jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w czasie głaskania, siedzenia na kolanach, podczas wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz utraty tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka radości?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby zasygnalizować, że jest w pobliżu i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza wesołość oraz zadowolenie, to jednak mogą także to czynić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania lub w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot, który jest chory, zestresowany, głodny a inaczej kot, który jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o systemie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości oraz mięśnie, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Zastanawiasz się nad przygarnięciem kota ze schroniska i nie jesteś pewien, czy to będzie dobra decyzja? Pozwól, że Cię przekonamy o słuszności tego wyboru! Koty poprzez mruczenie dokonują niemal cudu, związanego z uspokojeniem jego właściciela. Oddech staje się powolniejszy, ciało i umysł się odprężają, a ciśnienie krwi spada. Serce bije równomiernie i spokojnie. W takim stanie możesz nawet zasnąć, co często się zdarza!

Tagi
Dodane przez Cecylia Duda
Jak pielęgnować krzew jeżyny i gdzie ją posadzić?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jaki wpływ ma na nas kocie mruczenie?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz