Jak dobrać odpowiednie okucia do drzwi?

Jak dobrać odpowiednie okucia do drzwi?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Okucia do drzwi występują w najróżniejszych wariantach, a zaliczyć do nich można elementy takie jak klamki, rygle, szyldy czy zawiasy. Wybór odpowiednich jest istotny dla zapewnienia bezpieczeństwa, a także stworzenia wyglądu, który uzupełnia styl domu. W artykule wyjaśniamy, czym są okucia drzwiowe oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem tych elementów do domu lub firmy.

Czym są okucia do drzwi?

Okucia to akcesoria ułatwiające montaż oraz obsługę drzwi, a także poprawiające poziom zabezpieczeń. Można zaliczyć do nich m.in.:

  • uchwyty drzwiowe – klamki, gałki, gałko-klamki czy antaby;
  • rygle, w tym zamki antywłamaniowe;
  • zasuwy, haczyki i zamknięcia stanowiące dodatkowe zabezpieczenia;
  • szyldy osłaniające wejście klucza czy klamki;
  • elektrozaczepy i samozamykacze ułatwiające otwieranie oraz zamykanie skrzydeł;
  • zawiasy, czyli okucia łączące skrzydła z ościeżnicą.

Dostępne na rynku okucia i klamki do drzwi występują w różnorodnych wariantach, a ich właściwe dopasowanie jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników obiektu, jak i zachowania estetyki.

Jakie okucia wybrać?

Przy wyborze okuć trzeba wziąć pod uwagę jakość, która może mieć wpływ na ich trwałość, odporność na uszkodzenia czy intensywne użytkowanie. Warto postawić na solidne, a przy tym estetyczne okucia od renomowanych producentów. Jak tłumaczą eksperci dystrybutora okuć budowlanych Akces, przy wyborze istotne jest też przeznaczenie drzwi, w których będą montowane. Elementy przeznaczone do drzwi zewnętrznych muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, natomiast podczas dobierania akcesoriów wewnętrznych można skupić się bardziej na estetyce. Ważne jest, aby okucia były dopasowane do konkretnego modelu drzwi, co zapewni ich funkcjonalność.

Okucia o specjalnym przeznaczeniu

Niektóre rodzaje drzwi wymagają zastosowania specjalnych okuć, przystosowanych do konkretnych materiałów lub sposobów montażu. Okucia do szkła muszą być dostosowane do mocowania w tym materiale bez ryzyka uszkodzenia go. Ponadto, przy tego typu stolarce drzwiowej należy zastosować zawiasy o zwiększonej wytrzymałości, gdyż drzwi szklane są cięższe niż klasyczne. Wybór okuć zależny będzie też od sposobu otwierania drzwi – uchylnego bądź przesuwnego. W przypadku drzwi przeciwpożarowych lub ewakuacyjnych najlepiej będzie zastosować okucia antypaniczne.

Tagi
Dodane przez Konstanty Szczepański
Jak poradzić sobie z przebudową domu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak dobrać odpowiednie okucia do drzwi?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak często należy odmalowywać elewację budynku?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Drzwi Porta - inwestycja w bezpieczeństwo i komfort
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz