Fotografowanie dronem - czy każdy może robić zdjęcia z wysokości?

Fotografowanie dronem - czy każdy może robić zdjęcia z wysokości?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Wraz z początkiem wiosny i lata, można zauważyć, że bardzo dużo osób szlifuje techniki związane z wykonywaniem zdjęć z wysokości. Jest to idealny czas na podszkolenie swoich umiejętności fotografowania w terenie. Nie dość, że warunki pogodowe sprzyjają do użycia drona, to wokoło pojawia się rozkwitająca zieleń oraz budząca się do życia roślinność, która zachęca do poszukiwania nowych kadrów. Jeśli jesteś pasjonatem fotografii i przymierzasz się do nabycia drona, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak fotografować z wysokości przy użyciu drona?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — jak zadbać o naświetlenie fotografowanego obiektu?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja — jak rozplanować elementy zdjęcia?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak legalnie używać drona?

Używanie drona w Polsce obwarowane jest pewnymi przepisami. Osoby, które ubiegają się o zdobycie pozwolenia na obsługę takiego sprzętu, muszą odbyć szkolenie i uzyskać licencję. Niedawno została zniesiona możliwość podejścia do egzaminu dla samouków. Sprawa wygląda tutaj podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy. Chcąc być do niego jak najlepiej przygotowanym, należy wybrać renomowaną szkołę. 

Posiadanie licencji jest ważne, gdyż bez niej loty w terenie zabudowanym lub w miejscu, gdzie znajduje się dużo ludzi, są mocno ograniczone. Osoby, które nie posiadają świadectw, mogą latać wyłącznie nad terenami niezabudowanymi. Odpada tu zatem możliwość wykonywania fotografii w celach zarobkowych, na przykład podczas wesel.

Tagi
Dodane przez Angelika Ziółkowska
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz