Czym się różni spawanie metodą TIG od spawania metodą MIG?

Czym się różni spawanie metodą TIG od spawania metodą MIG?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Praca
Liczba głosów: 0

Spawanie to technika w dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywana do tworzenia konstrukcji z elementów metalowych – trudno bez niej wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach funkcjonowanie takich branż jak motoryzacja, budownictwo czy przemysł ciężki. Warto jednak pamiętać, że spawanie nie jest technologią jednorodną – w jej obrębie wymienić można wiele metod łączenia metali, w tym m.in. metody TIG i MIG. Czym się one różnią między sobą?

Czym jest spawanie MIG/MAG?

MIG/MAG to skróty od sformułowania Metal Inert Gas/Metal Active Gas). Jest to spawanie elektrodą topliwą (drutem topliwym) w osłonie gazów obojętnych (MIG, metoda 131), takich jak argon lub hel (MAG, metoda 135) gazów aktywnych i ich mieszanki CO2, Argon CO2 w różnych proporcjach.  W fachowej literaturze spawanie tą metodą oznaczane jest również numerem 131/135. Schemat działania metody MIG jest bardzo prosty – wysoka temperatura łuku spawalniczego powstająca między elektrodą, a spawanymi elementami metalowymi prowadzi do punktowego stopienia i upłynnienia tworzywa. W wyniku tego powstaje tak zwane jeziorko spawalnicze czyli punkt płynnego metalu, który szybko wychładza się i tężeje – w tym momencie dochodzi do trwałego połączenia elementów metalowych. W procesie spawania metodą MIG/MAG dochodzi do stopniowego topnienia elektrody, która zasila jeziorko i staje się spoiwem łączącym elementy. W przypadku tych metod należy dobrać drut  i gaz osłonowy, odpowiednie dla różnych metali.

Ważną rolę odgrywa osłona z gazów. Ma ona za zadanie odcinać dostęp powietrza atmosferycznego od świeżej spoiny. Jest to ważne z punktu widzenia trwałości łączenia – brak osłony gazowej sprawia, że spoina staje się bardziej podatna na korozje i inne uszkodzenia. Wykorzystanie osłony gazowej sprawia, że metoda MIG może być stosowana wyłącznie w chronionym otoczeniu, gdzie nie występują gwałtowne podmuchy powietrza.

Jak wygląda spawanie metodą TIG?

TIG, czyli Tungsten Inert Gas, oznaczone numerem 141 ma pewne cechy wspólne z metodą MIG – tutaj również wykorzystuje się gazy osłonowe obojętne (np. argon, hel), które chronią świeży spaw przed kontaktem z powietrzem atmosferycznym. Niemniej istnieją również pewne istotne różnice techniczne. Przede wszystkim wykorzystywana do spawania elektroda jest wykonana z nietopliwego wolframu. To oznacza, że spoiwo do łączenia elementów musi być podawane przez spawacza ręcznie wraz z postępem pracy. To sprawia, że spawanie metodą TIG jest trudniejsze, wymaga od spawacza większego doświadczenia i precyzji. Prawidłowo przeprowadzone spawanie metodą TIG daje znakomite rezultaty wizualne, przez co jest wykorzystywane między innymi przy spawaniu elementów ozdobnych.  Sprzęt niezbędny do spawania metodami TIG i MIG/MAG znajdziemy w ofercie firmy Delta-Technika.

Co jeszcze różni metody MIG/MAG i TIG

Poza wymienionymi wyżej kwestiami, metody TIG i MIG/MAG różnią się między sobą również zastosowaniem. MIG/MAG wykorzystywane jest przede wszystkim przy spawaniu przemysłowym gdzie główne kryterium to szybkość wykonywanej pracy, podczas gdy TIG to metoda spawania sprawdzająca się przy spawaniu naprawczym czy wysoko precyzyjnym.

Tagi
Dodane przez Lucjusz Nowak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz