Charakterystyka gąsienicowych układarek mas bitumicznych

Charakterystyka gąsienicowych układarek mas bitumicznych

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Jakość nawierzchni drogowej jest uzależniona w znaczącej mierze od wykorzystanych podczas remontu czy budowy dróg maszyn. Do tego grona należą między innymi układarki mas bitumicznych, których zadaniem jest – zgodnie z nazwą – nanoszenie na wcześniej przygotowane podłoże gorącego asfaltu. Jednym z rodzajów układarek są tzw. układarki gąsienicowe. Czym się one charakteryzują, jakie mają zalety i kiedy zaleca się ich stosowanie.

Czym są układarki gąsienicowe?

Układarki mas bitumicznych dzieli się na ogół na dwie kategorie – kołowe oraz gąsienicowe. Czynnikiem odróżniającym je od siebie jest rodzaj zastosowanego napędu. Zgodnie z nazwą, w układarkach gąsienicowych zastosowano napęd gąsienicowy, a więc taki sam jak wykorzystywany w pojazdach wojskowych oraz innych, przeznaczonych do operowania przede wszystkim w trudnym terenie.

Szeroki wybór układarek gąsienicowych od takich marek jak Vögele, Volvo czy Dynapac znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Charakterystyka pracy układarki gąsienicowej

Układarka masy bitumicznej to maszyna odpowiedzialna za rozprowadzanie świeżego, gorącego i jeszcze płynnego asfaltu w taki sposób, by powstawał z niego równy pas nawierzchni drogowej. Aby było to możliwe, układarka musi posiadać kosz zasypowy, do którego z ciężarówki lub podajnika dozowana jest masa bitumiczna, a także specjalny stół roboczy, który pobiera masę i równomiernie ją rozkłada na wybranej szerokości. Po tym jak zostanie ułożona na podłożu, masa bitumiczna jest wstępnie zagęszczana i wyrównywana przez układarkę – ostateczne wyrównanie jest dokonywane przy pomocy walca drogowego.

Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim rodzaj napędu? Przede wszystkim wpływa on na przyczepność i stabilność układarki. Rozłożenie masy urządzenia na większej powierzchni, niż w przypadku układarki kołowej powoduje, że ważąca od kilku do kilkunastu ton układarka nie zapada się w miękkim podłożu. Jest również bardziej zdatna do pracy na pochyłych podłożach, na których mogłoby dojść do przypadkowego osuwania się. Wszystko to ma wpływ na dokładność i wydajność prac drogowych

Układarki gąsienicowe są zalecane przede wszystkim do prac przy budowie nowych dróg, szczególnie tych, na których występują wzniesienia. Do prac remontowych, np. usuwania kolein, bezpieczniejszym wyborem są z reguły układarki kołowe.

Tagi
Dodane przez Bernard Sawicki
W jaki sposób działa obracarka do ładunków?
Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Na czym polega naprawa suwnic?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak wygląda proces stawiania rusztowania elewacyjnego?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Korytka kablowe a ergonomia miejsca pracy
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz