Charakterystyka gąsienicowych układarek mas bitumicznych

Charakterystyka gąsienicowych układarek mas bitumicznych

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Jakość nawierzchni drogowej jest uzależniona w znaczącej mierze od wykorzystanych podczas remontu czy budowy dróg maszyn. Do tego grona należą między innymi układarki mas bitumicznych, których zadaniem jest – zgodnie z nazwą – nanoszenie na wcześniej przygotowane podłoże gorącego asfaltu. Jednym z rodzajów układarek są tzw. układarki gąsienicowe. Czym się one charakteryzują, jakie mają zalety i kiedy zaleca się ich stosowanie.

Czym są układarki gąsienicowe?

Układarki mas bitumicznych dzieli się na ogół na dwie kategorie – kołowe oraz gąsienicowe. Czynnikiem odróżniającym je od siebie jest rodzaj zastosowanego napędu. Zgodnie z nazwą, w układarkach gąsienicowych zastosowano napęd gąsienicowy, a więc taki sam jak wykorzystywany w pojazdach wojskowych oraz innych, przeznaczonych do operowania przede wszystkim w trudnym terenie.

Szeroki wybór układarek gąsienicowych od takich marek jak Vögele, Volvo czy Dynapac znajdziemy w ofercie firmy Bellator – jednego z najbardziej cenionych w Polsce sprzedawców maszyn do robót drogowych.

Charakterystyka pracy układarki gąsienicowej

Układarka masy bitumicznej to maszyna odpowiedzialna za rozprowadzanie świeżego, gorącego i jeszcze płynnego asfaltu w taki sposób, by powstawał z niego równy pas nawierzchni drogowej. Aby było to możliwe, układarka musi posiadać kosz zasypowy, do którego z ciężarówki lub podajnika dozowana jest masa bitumiczna, a także specjalny stół roboczy, który pobiera masę i równomiernie ją rozkłada na wybranej szerokości. Po tym jak zostanie ułożona na podłożu, masa bitumiczna jest wstępnie zagęszczana i wyrównywana przez układarkę – ostateczne wyrównanie jest dokonywane przy pomocy walca drogowego.

Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim rodzaj napędu? Przede wszystkim wpływa on na przyczepność i stabilność układarki. Rozłożenie masy urządzenia na większej powierzchni, niż w przypadku układarki kołowej powoduje, że ważąca od kilku do kilkunastu ton układarka nie zapada się w miękkim podłożu. Jest również bardziej zdatna do pracy na pochyłych podłożach, na których mogłoby dojść do przypadkowego osuwania się. Wszystko to ma wpływ na dokładność i wydajność prac drogowych.

Układarki Vogele – Dlaczego warto je wybrać?

Układarki Vogele to maszyny budowlane, które odgrywają kluczową rolę w procesie budowy dróg i nawierzchni asfaltowych. Są one wykorzystywane do równomiernego rozprowadzania mieszanki bitumicznej na przygotowanym podłożu. Maszyny tej marki są znane ze swojej niezawodności, wydajności oraz precyzyjnego sterowania. Dzięki zaawansowanej technologii oraz ergonomicznemu projektowi, operatorzy mają pełną kontrolę nad procesem układania nawierzchni, co przekłada się na wysoką jakość wykonania.

W ofercie Vogele znajdują się różne modele układarek, dostosowane do potrzeb różnych zastosowań - od małych placów budowlanych po duże projekty infrastrukturalne. Niezależnie od modelu, wszystkie układarki tej marki cechują się wysoką trwałością oraz łatwością obsługi.

Układarki gąsienicowe są zalecane przede wszystkim do prac przy budowie nowych dróg, szczególnie tych na których występują wzniesienia. Do prac remontowych, np. usuwania kolein, bezpieczniejszym wyborem są z reguły układarki kołowe.

Tagi
Dodane przez Bernard Sawicki
Zastosowania agregatów prądotwórczych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak działają instalacje hydrantowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są rodzaje papieru ściernego?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Właściwości i zastosowanie folii termokurczliwej
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz